Obec Šardice je po celou svou historii spjata s pěstováním vinné révy a vinařství.
Vinařství bylo tradiční obživou občanů Šardic. Na zdejších svazích obrácených k jihovýchodu se rodily hrozny, z nichž bylo velmi jakostní víno, o které se zajímali i brněnští občané. Markrabě Jan Jindřich byl prvním, který vydal zvláštní horenský řád. Největším vinařem a odběratelem vína byl brněnský augustiniánský klášter na Starém Brně. Většina vína se odvážela do Brna. Ve Státním oblastním archívu v Brně jsou uloženy dochované „vinohradský regule“ z r. 1753 vydané opatem Pertscherem. O tom, že vinařství bylo vždy významnou součástí života obce svědčí i dochované mosazné pečetidlo z r. 1622 s vinařskou tématikou.
Památnou a nejstarší budovou v obci je kostel sv. Michaela, jehož nejstarší část pochází ze 13. století, kdy se datuje první písemná zmínka o obci. Neméně významnou budovou v obci je tzv. Rezidence – bývalé reprezentační sídlo brněnských augustiniánů z r. 1742, kteří nemalou měrou přispěli k rozvoji vinařství v obci. V Rezidenci přechodně bydleli i pokrokový opat Cyril Napp a Řehoř Mendel, zakladatel nauky o dědičnosti. S vinařstvím je spojená i dochovaná stavba tzv. Loydrova sklepa z r. 1745, která byla součástí majetku augustiniánů.
V současné době se pěstováním vinné révy a vinařstvím zabývá zejména zemědělská společnost a několik soukromých zemědělských podnikatelů. V obci pracuje vinařský spolek. Vinařstvím pro vlastní potřebu s menšími výměrami vinic se zabývá většina občanů.
Většina vinařských tratí, jejichž názvy se dosud dochovaly dodnes, je vzpomínána v šardické kronice již v 16. století. Např. Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné. Koncem 17. století se mimo zmíněných tratí vzpomínají Šumperky, Červenice či Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle.